З показу стрічки «Білий янгол – кінець Мар’їнки» розпочався 66-й Міжнародний Лейпцизький фестиваль документального та анімаційного кіно, який проходив у Німеччині 8-15 жовтня. Фільм режисера Арндта Гінцеля (Arndt Ginzel) розповідає про знищення російськими військами міста Мар’їнка Донецької області та героїчну боротьбу поліцейських за життя його мешканців. На запрошення організаторів прем’єру відвідали керівник поліції Донеччини Руслан Осипенко та одні з героїв фільму – Артем Щусь і Василь Піпа.
DOC Leipzig – найбільший німецький і другий по величині європейський фестиваль документального й анімаційного кіно. Щороку він об’єднує близько 1600 професіоналів кіноіндустрії з понад 80 країн, на ньому демонструється близько 250 фільмів.
Документальну стрічку «Білий янгол – кінець Мар’їнки» європейські глядачі зустріли оваціями.
«Уперше за свою діяльність я побачив, що люди стільки разів вставали та аплодували фільму, - зазначив режисер Арндт Гінцель. – Моєю метою було показати простих людей, звичайних поліцейських на війні, не окремих особистостей - а душу українського народу».
Ідея створити фільм про Мар’їнку виникла у кінематографіста після відвідування Донеччини. У 2022 році німецькі журналісти зафільмували, як поліція під ворожим вогнем рятувала поранених, евакуювала мешканців. А побачивши записи з камер GoPro поліцейських – 40 годин відео! - були вражені наслідками російського терору. У 2023-му знімальна група повернулася, щоб поговорити з врятованими людьми та правоохоронцями про їхній травматичний досвід і загибель міста, якого вже не існує. Було проведено велику роботу з пошуку громадян, яких «білі янголи» свого часу евакуювали.
Над фільмом працювала команда з понад 40 осіб, а його виробництво тривало 6 місяців.
Під час візиту в Німеччину начальник ГУ Нацполіції в Донецькій області Руслан Осипенко подякував режисеру та його команді, а також організаторам фестивалю та німецькому народу загалом.
«Ця стрічка – свідчення російських злочинів проти цивільного населення, а також сили духу і людяності поліцейських. Щиро дякую за нашу правдиву історію і за те, що розповідаєте її світу. Для нас дуже важливо, що саме цей фільм обрали для відкриття фестивалю. Адже сьогодні в Україні ми захищаємо не тільки суверенітет своєї держави, але й безпеку Європи та демократичні цінності, які сповідує кожен з нас», - зазначив Руслан Осипенко, наголосивши, що для правоохоронців Донеччини є честю бути гостями фестивалю та відчувати підтримку міжнародної спільноти.
Після прем’єри українські поліцейські презентували глядачам діяльність підрозділу «Білий янгол», створеного для гуманітарних місій в районах активних бойових дій. Саме «білі янголи» разом із владою та волонтерами евакуювали все цивільне населення Мар’їнки до того, як російські війська стерли місто з лиця землі. За час своєї діяльності екіпажі «Білий янгол» врятували з-під обстрілів уже близько 6 тисяч людей, з них понад пів тисячі – діти.
Під час живої зустрічі з героями фільму учасники й відвідувачі фестивалю не стримували сліз та обіймали поліцейських. На питання «Що ви відчули, переглядаючи пережиті події з глядацької зали?» Артем Щусь і Василь Піпа відповіли:
«Нескінченний біль. Коли ми працювали там, то приборкували емоції, які могли зашкодити справі. Зараз накриває горе від розуміння масштабів цієї трагедії та інших, які зараз переживає наш народ».
З словами режисера, «білі янголи» - це надія. «Коли ви співали в таких страшних умовах – це дивовижно», - поділився Арндт Гінцель.
Поліцейські Донеччини також зустрілися з бургомістром Лейпцигу Ульріхом Гернінгом (Ulrich Hörning), який висловив свою підтримку Україні. Зокрема міська влада надала прихисток 10 тисячам українських громадян, що рятуються тут від війни.
Фільм «Білий янгол – кінець Мар’їнки» демонструватиметься в усіх кінотеатрах Німеччини до кінця лютого 2024 року. Вирішується питання щодо трансляції документальної стрічки по всьому світу.
«Ми всі разом докладаємо зусиль, щоб Україну не забули і весь світ побачив терористичні акти росії проти цивільного населення», - наголосив режисер Арндт Гінцель.
Робоче відео для журналістів - https://fex.net/ru/s/tdd4n8r
Відділ комунікації поліції
Донецької області